Právo na vzdelanie je zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, ako aj v ďalších medzinárodných dokumentoch,
16)
v práve Európskej únie
17)
a iných regionálnych dokumentoch.
18)
Všeobecná deklarácia ľudských práv v článku 26 ods. 1 ustanovuje, že
"každýmá právo na vzdelanie. Vzdelanie je bezplatné, aspoň v začiatočných a základných stupňoch. Základné vzdelanie je povinné. Technické a odborné vzdelanie je všeobecne prístupné a vyššie vzdelanie má byť rovnako prístupné každému podľa jeho schopností'."
Na označenie základného vzdelania bol použitý pojem
"elementary1,
ktorý bol v neskôr prijatých dokumentoch nahradený pojmom
"primary1
a v Africkej charte práv a blaha dieťaťa pojmom
"basic".
S ohľadom na spôsob vymedzenia práva na vzdelanie je vhodné poukázať na skutočnosť, že v čase podpisu Všeobecnej deklarácie ľudských práv len malá časť mládeže mala prístup k formálnemu vzdelávaniu a takmer polovica dospelých nevedela čítať'.
19)
Dohovor o právnom postavení utečencov v článku 22 ustanovuje právo na vzdelanie, ktoré sa vzťahuje len na vzdelávanie poskytované verejnými inštitúciami a vzdelávanie financované úplne alebo čiastočne z verejných zdrojov, pričom vzťahuje sa na utečencov bez požiadavky na zákonný pobyt.
20)
Na rozdiel od tohto dohovoru, iné medzinárodné a regionálne dokumenty definujú právo na vzdelanie omnoho výhodnejšie. Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, Dohovor o právach dieťaťa a Všeobecná deklarácia ľudských práv navyše ustanovujú, že právo na základné vzdelanie je bezplatné a povinné pre všetkých bez diskriminácie. Pokiaľ ide o stredoškolské a vyššie vzdelanie, Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach ustanovuje, aby sa sprístupnilo každému všetkými vhodnými prostriedkami a najmä postupným zavádzaním bezplatného vzdelávania. Okrem toho, mnoho z týchto dokumentov je predmetom dozorných mechanizmov, napr. Výbor pre ekonomické, sociálne a kultúrne práva v prípade Medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach alebo Európsky súd pre ľudské práva v prípade Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
21)
Dohovor o právach dieťaťa v článku 28 ods. 1 písm. a) ustanovuje povinnosť zmluvných štátov
"zaviesťpre všetkých bezplatné a povinné vzdelanie."
Ide o najviac ratifikovaný dohovor týkajúci sa práva na vzdelanie so 196 zmluvnými štátmi.
22)
Neobmedzuje sa len na deti, ktoré sú príslušníkmi zmluvného štátu, ale musí byť prístupný všetkým deťom - vrátane žiadateľov o azyl, utečencov a migrantov, bez ohľadu na ich príslušnosť a imigračný status.
23)
Vyplýva to aj zo stanovísk a odporúčaní Výboru pre práva dieťaťa (CRC) vo vzťahu k zmluvným štátom.
24)
Štáty by mali zabezpečiť, aby všetky deti v kontexte migrácie mali rovnaký prístup ako občania k hospodárskym, sociálnym a kultúrnym právam a základným službám bez ohľadu na ich migračný status alebo ich rodičov, a to výslovným legislatívnym ustanovením ich práv.
25)
Totiž diskriminácia bez ohľadu na to, či je zjavná alebo skrytá, uráža ľudskú dôstojnosť dieťaťa a je spôsobilá podkopať alebo dokonca zničiť možnosť dieťaťa užívať výhody zo vzdelávacích príležitostí.
26)
Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach v článku 13 ustanovuje právo každého na vzdelanie. Ide o najrozsiahlejší a najkomplexnejší článok zaoberajúci sa právom na vzdelanie v medzinárodnom práve.
27)
Význam tohto medzinárodného právneho aktu potvrdzuje aj skutočnosť, že má 167 zmluvných štátov.
28)
Z odporúčaní Výboru pre ekonomické, sociálne a kultúrne práva (CESCR) vyplýva, že zmluvné štáty by mali zabezpečiť, aby všetci migranti, utečenci a deti žiadajúce o azyl mali prístup k vzdelaniu bez ohľadu na ich imigračný status.
29)
Európsky dohovor o právnom postavení migrujúcich pracovníkov v článku 14 ods. 1 ustanovuje právo na vzdelanie. Zmluvné štáty tohto dohovoru musia poskytnúť bezplatné a povinné základné vzdelanie pre všetkých, vrátane detí migrujúcich pracovníkov bez ohľadu na ich migračný status. Prístup k stredoškolskému vzdelaniu musí byť pre deti migrujúcich pracovníkov založený na základe rovnakého zaobchádzania ako s vlastnými občanmi. Pokiaľ teda občania majú prístup k bezplatnému stredoškolskému vzdelaniu, zmluvné štáty musia zabezpečiť rovnaký prístup pre deti migrujúcich pracovníkov bez ohľadu na ich migračný status.
30)
Výbor pre migrujúcich pracovníkov (CMW) odporúča zmluvným štátom prijať opatrenia, aby deti migrujúcich pracovníkov mali prístup k vzdelaniu bez ohľadu na imigračný status ich rodičov.
31)
Dohovor o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie v článku 5 ustanovuje, že zmluvné strany sa zaväzujú, že zakážu a odstránia rasovú diskrimináciu vo všetkých jej formách a že zaručia právo každého na rovnosť pred zákonom bez rozlišovania podľa rasy, farby pleti, národnostného alebo etnického pôvodu, okrem iného, aj pri užívaní práva na vzdelanie. Výbor na odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) vyzýva zmluvné štáty, aby odstránili prekážky, ktoré bránia cudzincom v užívaní práva na vzdelanie a zabezpečili, aby verejné vzdelávacie inštitúcie boli prístupné pre cudzincov a deti nezákonných migrantov.
32)
Charta základných práv Európskej únie v článku 14 ustanovuje, že každý má právo na vzdelanie a na prístup k odbornému a ďalšiemu vzdelávaniu a že toto právo zahŕňa možnosť bezplatnej povinnej školskej dochádzky. Podľa Európskeho parlamentu by sa práva dieťaťa mali uplatňovať bez ohľadu na ich migračný status alebo ich rodičov.
33)
Africká charta ľudských práv a práv národov v článku 17 ods. 1 ustanovuje právo na vzdelanie pre každého. Oveľa širšie a komplexnejšie vymedzenie práva na vzdelanie uvádza Africká charta práv a blaha dieťaťa, ktorá ustanovuje v článku 11 právo na vzdelanie pre každé dieťa. Uvedené ustanovenie obsahuje aspekty článkov 28 a 29 Dohovoru o právach dieťaťa pri poukázaní na ciele vzdelávania a ustanovuje opatrenia, ktoré štáty musia prijať na dosiahnutie úplnej realizácie tohto práva.
34)
Dohovor Organizácie africkej jednoty, ktorým sa upravujú osobitné aspekty problémov utečencov v Afrike, síce výslovne neustanovuje právo na vzdelanie, avšak v preambule odkazuje na Všeobecnú deklaráciu ľudských práv a Dohovor o právach utečencov.
35)