Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Legitimita dedičov uzatvoriť dohodu o vyporiadaní BSM

Príspevok sa zaoberá otázkou, kde pramení legitimita dedičov participovať na dohode o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov v situácii, keď zákon ich participáciu predpokladá, resp. normuje. Autor hľadá argumenty podporujúce ich legitimitu nielen na uzavretie dohody v intenciách dedičského mimosporového konania, ale aj ich legitimitu vystupovať ako strana sporu v sporovom konaní o vyrovnaní manželskej majetkovej masy.
Úvod
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej aj "BSM") je jedno z dvoch druhov spoluvlastníctva, ktoré Občiansky zákonník  pozná.
1)
Jeho diferenciačnými znakmi sú napríklad absencia kvantitatívneho určenia podielov, akcesorická povaha k manželstvu, prípadne účel v podobe zaisťovania porovnateľnej kvality života manželov, resp. materiálneho zabezpečenia domácnosti.
2)
Každé manželské majetkové spoločenstvo však skôr či neskôr zanikne. V tomto ohľade rozoznávame dve kategórie zániku: prvou je zánik za trvania manželstva,
3)
druhou je zánik súčasne so zánikom manželstva.
4)
Nevyhnutným následkom zániku BSM je potom fáza jeho vyporiadania. Občiansky zákonník  nám v tomto smere ponúka tri možnosti, ktorých poradie má svoju logickú štruktúru a opodstatnenosť. Ako prvé sa preferuje vyporiadanie dohodou, ktorá nemá stanovenú formu, s výnimkou nehnuteľností, kde je už notorietou požiadavka písomnej formy.
5)
Druhá možnosť predstavuje vyporiadanie súdnym rozhodnutím, ktoré sa realizuje v rámci civilného sporového konania. To sa vyznačuje istými špecifikami, kde napríklad strany sporu vystupujú ako
iudicium duplex
, alebo konštitutívnym charakterom meritórneho rozhodnutia.
6)
Subsidiárne k týmto dvom možnostiam vystupuje vyporiadanie priamo zo zákona. Prichádza do úvahy vtedy, ak v lehote 3 rokov od zániku BSM nedôjde k jeho vyporiadaniu jedným z uvedených spôsobov.
7)
V závislosti od toho, na podklade akej právnej skutočnosti došlo k zániku BSM, sa líšia subjekty uskutočňujúce vyporiadanie. Smrť fyzickej osoby, resp. jej vyhlásenie za mŕtvu predstavuje jednu z právnych skutočností spôsobujúcich zánik manželstva a súčasne s ním aj BSM. V takom prípade budú subjektmi realizujúcimi rozdelenie manželskej majetkovej masy pozostalý manžel a dediči. Na účely zachovania istoty, transparentnosti a stability vzťahov, ktoré vznikajú z titulu dedenia, je však obligatórne absolvovať konanie o dedičstve, ktorého výsledkom je deklaratórne rozhodnutie o nadobudnutí jednotlivých dedičských podielov jednotlivých dedičov. Z uvedeného tak vyvstávajú otázky:
"Sú dediči oprávnení vystupovať ako strana sporu v konaní o vyporiadaní BSM?" "Sú dediči oprávnené subjekty na uzatvorenie dohody o vyporiadaní BSM v dedičskom konaní?"
1. Vyporiadanie BSM medzi pozostalým manželom a dedičmi mimo dedičského konania
K usporiadaniu vzájomných práv a povinností, resp. k rozdeleniu spoločného majetku v BSM medzi pozostalým manželom a dedičmi logicky dochádza, za splnenia ďalších podmienok, v rámci konania o dedičstve. Zároveň však môžeme konštatovať, že nejde o jediný scenár, v ktorom budú dediči figurovať ako subjekty realizujúce vyrovnanie BSM. Za splnenia určitých predpokladov je vyrovnanie medzi pozostalým manželom a dedičmi možné aj mimo dedičského konania. Pôjde o situáciu, keď BSM zaniklo a vyporiadava sa súdnou cestou za života oboch manželov, no v priebehu konania jeden z nich zomrie alebo nadobudne právoplatnosť rozhodnutie, ktorým je tento vyhlásený za mŕtveho.
Uvedené značí, že jedna zo strán sporu disponovala procesnou subjektivitou ako procesnou podmienkou na strane účastníkov konania, no v priebehu konania ju stratila. Dôsledkom tohto je vznik prekážky postupu konania, ktorá môže mať charakter tak odstrániteľný (v konaní sa bude pokračovať), ako aj neodstrániteľný (konanie sa zastaví).
8)
Posúdenie povahy prekážky je ponechané na súde, ktorý ju posudzuje objektívne.
9)
Civilný sporový poriadok  v tomto ohľade ponúka isté usmernenie pre
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).