Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Novela zákona o dôveryhodných službách v MPK do 1. 8. 2024
Kategória: Aktuality Zdroj: Slov-Lex
Národný bezpečnostný úrad predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 272/2016 Z. z. o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o dôveryhodných službách) v znení zákona č. 211/2019 Z. z.
Účelom návrhu zákona je implementovať ustanovenia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1183 z 11. apríla 2024, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 910/2014, pokiaľ ide o zriadenie európskeho rámca digitálnej identity (Ú. v. EÚ L 2024/1183, 30.4.2024) [ďalej len „nariadenie (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení“], do právneho poriadku Slovenskej republiky a taktiež zabezpečenie nevyhnutnej právnej úpravy vyplývajúcej z aplikačnej praxe. Úpravou existujúcej právnej normy sa zvýši celková úroveň poskytovania dôveryhodných služieb na národnej úrovni, ako aj v rámci európskeho spoločenstva.
Jedným z najdôležitejších doplnení v návrhu zákona sú ustanovenia o európskej peňaženke digitálnej identity. Účelom európskej peňaženky digitálnej identity je poskytnúť fyzickým a právnickým osobám v celej Európskej únii (ďalej len „Únia“) harmonizovaný prostriedok elektronickej identifikácie, ktorý im umožní vykonávať autentifikáciu a zdieľať údaje súvisiace s ich totožnosťou. Prostredníctvom európskej peňaženky digitálnej identity sa poskytne bezpečný prístup k verejným a súkromným službám prostredníctvom zlepšeného ekosystému dôveryhodných služieb a pomocou overených dôkazov totožnosti a elektronických osvedčení atribútov, ako sú napríklad akademické kvalifikácie vrátane vysokoškolských titulov alebo iné dosiahnuté formy vzdelania alebo odbornej kvalifikácie. Cieľom európskeho rámca digitálnej identity je dosiahnuť posun od výlučného využívania vnútroštátnych riešení digitálnej identity k poskytovaniu elektronických osvedčení atribútov platných a právne uznávaných v celej Únii. Poskytovatelia elektronických osvedčení atribútov by mali profitovať z jasného a jednotného súboru pravidiel, zatiaľ čo orgány verejnej moci by mali mať možnosť využívať elektronické dokumenty v určitom stanovenom formáte.
Návrhom zákona sa upravujú postupy ako sa stať poskytovateľom európskej peňaženky digitálnej identity. V súvislosti s uvedeným sa návrhom zákona upravujú aj úlohy Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktoré je vlastníkom databáz totožností. Ustanovenia upravujúce vydávanie mandátnych certifikátov budú platné do 01.01.2027 v zmysle nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení, ktoré už priamo v oddiele 9 (Elektronické osvedčenie atribútov) upravuje prvky elektronickej identifikácie, , ktoré možno využívať na preukázanie konať za inú osobu. Taktiež sa v návrhu zákona dopĺňajú ustanovenia o kontrole, v ktorých sa upravuje postavenie a právomoci úradu v súvislosti s európskou peňaženkou digitálnej identity. Ďalej sa v návrhu zákona upravujú a precizujú postupy po vykonaní kontroly.
Používanie európskych peňaženiek digitálnej identity je dobrovoľné. Fyzickým osobám alebo právnickým osobám, ktoré nepoužívajú európske peňaženky digitálnej identity, sa neobmedzuje ani neznevýhodňuje prístup k verejným a súkromným službám, trhu práce a slobode podnikania. Prístup k verejným a súkromným službám je aj naďalej možný prostredníctvom iných existujúcich prostriedkov identifikácie a autentifikácie.
Návrh zákona možno pripomienkovať do 1.8.2024 v procese LP/2024/370. Sprievodná dokumentácia k procesu je k dispozícii na tomto odkaze.