Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Vzdanie sa práva podať odpor proti platobnému rozkazu

 

Je možné, aby sa žalovaný vzdal svojho práva podať odpor proti platobnému rozkazu? Pomerne banálna otázka, ktorej zodpovedanie však nie je vôbec jednoduché. Odpoveď na túto otázku neposkytuje judikatúra a ani odborná literatúra. Cieľom tohto príspevku je preto identifikovať možné prístupy súdu, ako sa vysporiadať s podaním žalovaného, ktorým sa vzdá svojho práva podať odpor. Na pozadí analýzy tejto špecifickej otázky sa zároveň príspevok venuje otázkam sudcovského dotvárania práva v civilnom procesnom práve.1

 

Is it possible for the defendant to waive his right to oppose the payment order? A rather trivial question, the answer to which, however, is not at all simple. The answer to this question is not provided by case law or legal literature. The aim of this paper is therefore to identify possible approaches for the court to deal with a defendant’s submission waiving its right to opposition. Against the background of the analysis of this specific question, the paper also discusses issues of judicial law-making in civil procedural law.

KRÁLOVIČ, L.: Vzdanie sa práva podať odpor proti platobnému rozkazu; Justičná revue, 77, 2025, č. 3, s. 297 – 304.

Kľúčové slová: platobný rozkaz, odpor, vzdanie sa, analógia.

Key words: payment order, opposition, waiver, analogy.

Právne predpisy/legislation: zákon č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov (ďalej len „CSP“); zákon č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o upomínacom konaní“).

1 Úvod
Pri uplatňovaní peňažných nárokov je v aplikačnej praxi bežné, že veritelia využívajú tzv. skrátené konania, či už v podobe podania žaloby spojenej s tlačivom platobného rozkazu v zmysle paragrafu 265 CSP alebo v praxi čoraz viac prostredníctvom návrhu na vydanie platobného rozkazu v režime Zákona o upomínacom konaní. Dôvody sú zrejmé - existencia krátkych lehôt
2)
, ktoré potenciálne umožňujú veriteľovi rýchlo získať exekučný titul (za predpokladu, že proti platobnému rozkazu nebude podaný odpor alebo ak odpor bude odmietnutý), znížený 50-percentný súdny poplatok pri upomínacom konaní
3)
, prípadne aj snaha žalobcu v určitej miere skoncentrovať a časovo zúžiť priestor pre úvodné prostriedky procesnej obrany žalovaného v rámci odporu (ktorý musí byť žalovaným podaný v zákonnej 15-dňovej lehote,
4)
ktorú, na rozdiel od sudcovskej lehoty ukladanej pre štandardné vyjadrenie sa k žalobe, nemožno predĺžiť
5)
).
Početnosť upomínacích konaní so sebou prirodzene prináša aj rôzne neštandardné situácie. Jednou z nich je prípad, ak sa žalovaný v lehote na podanie odporu vzdá svojho práva podať odpor. CSP a ani Zákon o upomínacom konaní totiž neupravujú takúto možnosť žalovaného. Ak však žalovaný napriek tomu v lehote na podanie odporu doručísúdu podanie, v ktorom sa vzdá svojho práva podať odpor, ako by mal súd postupovať?
Mal by súd na takéto podanie prihliadať? Ak áno, nastáva právoplatnosť platobného rozkazu už samotným vzdaním sa práva podať odpor? A čo v prípade, ak si to žalovaný v lehote na podanie odporu rozmyslí a po vzdaní sa práva podať odpor aj tak odpor podá - môže dôjsť na základe takéhoto odporu ešte k zrušeniu platobného rozkazu? V nasledovných častiach sa pokúsime analyzovať možné odpovede na tieto a súvisiace otázky.
2 Prvý prístup - nepriznanie žiadnych procesných účinkov
Ako najjednoduchšie riešenie vymedzeného problému sa prirodzene naskytá taký postup súdu, pri ktorom súd na podanie žalovaného, ktorým sa žalovaný vzdáva odporu, vôbec neprihliadne. Text (doslovné znenie) zákona inklinuje práve k takémuto záveru. V zákone totiž nielenže absentuje právna úprava ohľadom vzdania sa odporu, ale pripustenie možnosti vzdať sa odporu nie je kompatibilné s textom iných zákonných ustanovení, a to osobitne v otázke úpravy momentu právoplatnosti platobného rozkazu.
CSP  upravuje dve situácie, kedy platobný rozkaz nadobúda právoplatnosť; sú nimi: (i) márne uplynutie lehoty na podanie odporu, a (ii) odmietnutie odporu zo strany súdu.
6)
Obdobne to platí aj v režime Zákona o upomínacom konaní, i keď ten explicitne upravuje otázku právoplatnosti platobného rozkazu iba vo vzťahu k prípadu, kedy odpor "nebol podaný".
7)
V oboch prípadoch však platí, že text zákona nepočíta s možnosťou dosiahnutia skoršej právoplatnosti platobného rozkazu tým, že sa žalovaný vzdá odporu. Práve naopak, právoplatnosť platobného rozkazu viaže zákon až na márne uplynutie lehoty na podanie odporu. Ak sa bude chcieť súd riadiť striktne podľa textu zákona, bude musieť aj v prípade doručenia vzdania sa odporu čakať na márne uplynutie lehoty na podanie odporu a až potom vyznačí právoplatnosť platobného rozsudku. Takýto postup súdu však fakticky znamená, že súd nepriznal podaniu žalovaného so vzdaním sa odporu žiadne procesné účinky.
3 Druhý prístup - dotváranie práva súdom (analógia)
Iným riešením by mohlo byť využitie sudcovského dotvárania práva prostredníctvom analógie s právnou úpravou CSP, a to konkrétne s paragrafom 368 CSP, podľa ktorého sa osoba oprávnená podať odvolanie môže po vyhlásení rozhodnutia vzdať odvolania. Musíme však dôsledne posúdiť, či možno toto ustanovenie CSP ohľadom odvolania analogicky aplikovať aj na možnosť vzdať sa odporu proti platobnému rozkazu.
Pre zodpovedanie tejto otázky je potrebné v prvom rade ustáliť otázku prípustnosti samotnej analógie v procesnom práve. V praxi sa totiž možno stretnúť s názormi, ktoré analógiu v procesnom práve odmietajú. Takéto názory považujeme za nesprávne a prekonané. Výstižne to sumarizuje M. Števček: "
Je dlhodobo zakoreneným predsudkom, že analógia je vo verejnom práve všeobecne, a teda i v práve procesnom, vylúčená. Na takéto konštatovanie niet žiadneho rozumného dôvodu. Výslovným textom zákona nepokryté situácie sa predsa
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).