Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Cezhraničná manipulácia voličského rozhodovania s využitím kybernetických prostriedkov pri referende
Cieľom tohto článku je nájsť odpoveď na otázku, kedy možno cezhraničný zásah do voličského rozhodovania obyvateľov štátu – s využitím kybernetických prostriedkov, považovať za porušenie nedotknuteľnosti štátnej suverenity a princípu zákazu zásahu do vnútorných záležitostí štátov. Špecifikom je zameranie na tému referenda, ktorá môže mať z viacerých dôvodov, a to najmä pri otázke secesie, hypoteticky závažnejšie medzinárodnoprávne dosahy, než by takáto manipulácia mala pri voľbách všeobecne. Cez príklady z reálneho sveta sa s využitím metód komparácie snažíme nájsť mieru, kedy by medzinárodné právo už považovalo zásahy za neprimerané. Okrem toho, s využitím analýzy ako prostriedku na dosiahnutie už spomínaného cieľa, prejdeme jednotlivé kľúčové ohrozené inštitúty medzinárodného práva a s vytvorením modelového prípadu pomocou indukcie vytvoríme hypotézy a teórie, ako zložité otázky zodpovedať.
The aim of this article is to find an answer to the question of when cross-border intervention in the electoral decision-making of state residents using cyber means can be considered a violation of the inviolability of state sovereignty and the principle of prohibition of interference in the internal affairs of states. The specificity is the focus on the topic of the referendum, which for several reasons, especially in the case of secession, may have hypothetically more serious international legal consequences than such manipulation would have in decision-making in general. Through an example from the real world with the use of comparison methods, we are looking for a threshold when international interventions were already considered disproportionate. In addition, using analysis to the above-mentioned goal, we will go through the individual key threatened institutions of international law through the creation of a model case, and with the help of induction we will create hypotheses that many international lawyers are dealing with today.
ONDREJECH, P.: Cezhraničná manipulácia voličského rozhodovania s využitím kybernetických prostriedkov pri referende; Justičná revue, 75, 2023, č. 6-7, s. 827 – 844.
Kľúčové slová: kybernetický priestor, manipulácia voličského rozhodovania, medzinárodné právo kyberpriestoru, referendum.
Key words: cyberspace, manipulation of voter decision-making, international law of cyberspace,referendum.
Právne predpisy/legislation: zákon č. 460/1992 Zb. – Ústava Slovenskej republiky; zákon č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov; zákon č. 69/2018 o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).