Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Vzájomná žaloba vs. kompenzačná námietka

Predmetom tohto článku je analýza rôznych spôsobov uplatnenia protinárokov v civilnom sporovom konaní, so zameraním sa na rozdiely v procesnoprávnych dôsledkoch medzi uplatnením vzájomnej žaloby a hmotnoprávnej (kompenzačnej) námietky. Keďže autori tohto článku sa opakovane vo svojej praxi stretli s problematikou zamieňania týchto dvoch inštitútov, cieľom tohto článku je poukázať na dôvody ich zamieňania, ktoré často vyplývajú z nesprávnej interpretácie zákonných znakov vzájomnej žaloby.
Nejde len o teoretickú otázku, ale, práve naopak, nesprávne posúdenie otázky žalobcom, resp. súdom, či v konkrétnom prípade ide o vzájomnú žalobu alebo kompenzačnú námietku, môže mať zásadné dôsledky pre ďalší priebeh sporového konania, s potenciálnym vplyvom na rozsah dokazovania, platenie súdnych poplatkov, uplatnenie opravných prostriedkov a pod.
1. Teoretické východiská
Zákonnú úpravu vzájomnej žaloby nájdeme v § 147 CSP. Podľa odseku 1 tohto ustanovenia platí, že
"žalovaný môže uplatniť svoje právo proti žalobcovi vzájomnou žalobou"
.
Podľa § 147 ods. 2 CSP  pritom platí, že
"vzájomnou žalobou je i prejav žalovaného, ktorým proti žalobcovi uplatňuje svoju pohľadávku na započítanie, ale len ak navrhuje, aby bolo prisúdené viac, než čo uplatnil žalobca".
Ustanovenie § 147 ods. 3 CSP  ďalej dodáva, že
"na vzájomnú žalobu sa primerane použijú ustanovenia o žalobe".
Kompenzačná námietka je v zákone upravená zase v § 152 CSP, a to nasledujúco:
"Hmotnoprávna námietka je právny úkon strany spôsobujúci zmenu, zánik alebo oslabenie práva protistrany."
Hmotnoprávnou námietkou je pritom najčastejšie námietka premlčania alebo započítanie pohľadávok. Vzhľadom na problematiku riešenú v tomto článku sa pod akýmikoľvek odkazmi na hmotnoprávnu (kompenzačnú) námietku rozumie započítanie pohľadávok.
Pri porovnaní vzájomnej žaloby a kompenzačnej námietky má osobitný význam práve citovaný § 147 ods. 2 CSP.
Často sa totiž možno v praxi stretnúť s tým, že ak si žalovaný v konaní uplatní protinárok, ktorý je nižší, ako je žalobou uplatnený nárok, je takýto protinárok automaticky považovaný za kompenzačnú námietku.
Ak si však žalovaný v konaní uplatní vyšší protinárok, ako je žalobou uplatnený protinárok, je takýto protinárok považovaný za vzájomnú žalobu.
Túto interpretáciu § 147 ods. 2 CSP o vzájomnej žalobe však nepovažujeme za správnu.
Samotné ustanovenie totiž vo svojej kľúčovej časti hovorí o tom, že
"vzájomnou žalobou je i prejav žalovaného, ktorým proti žalobcovi uplatňuje svoju pohľadávku na započítanie, ale len ak navrhuje, aby bolo prisúdené viac, než čo uplatnil žalobca."
Práve spojka "i" v citovanom ustanovení je kľúčová, keďže vymedzuje limity, kedy sa nárok považuje za kompenzačnú námietku a kedy za vzájomnú žalobu. Rozhodujúce je totiž to, ako si žalovaný svoj protinárok uplatní.
Spojka "i" v tomto ustanovení totiž má za následok to, že zákon za vzájomnú žalobu považuje nielen započítanie pohľadávok, pri ktorom žalovaný žiada viac ako žalobca. Vzájomnou žalobou totiž môže byť aj uplatnenie protinároku žalovaným v nižšej sume, než si nárokuje žalobca v žalobe - ale iba vtedy, ak z obsahu uplatnenia protinároku vyplýva, že si svoju pohľadávku proti žalobcovej pohľadávke nezapočítava.
O kompenzačnú námietku by teda išlo vtedy, ak by žalovaný uviedol, že si svoj nárok započítava voči nároku žalobcu - teda ak by žalovaný urobil započítací prejav. Ak tak neurobí a uplatní si voči žalobcovi protinárok v nižšej výške, ako je žalobcov nárok, pôjde bez ďalšieho o vzájomnú žalobu.
Samotný zákon tak svojou formuláciou neobmedzuje vzájomnú žalobu iba na prípady, kedy žalovaná strana žiada o prisúdenie vyššej sumy, akú v žalobe požaduje žalobca - čo je však v praxi bežne zaužívané.
Výklad, podľa ktorého sa určuje, či prejav žalovaného predstavuje vzájomnú žalobu alebo kompenzačnú námietku podľa výšky sumy, ktorú si žalovaný uplatňuje, totiž odporuje nielen výslovnému zneniu § 147 ods. 2 CSP, ale aj podstate kompenzačnej námietky ako hmotnoprávneho inštitútu.
Kritérium výšky uplatneného protinároku je pri posúdení toho, či ide o vzájomnú žalobu alebo o kompenzačnú námietku, rozhodujúce len vtedy, ak ide o započítanie pohľadávok, teda nie o uplatnenie pohľadávky iným spôsobom ako započítaním.
Započítanie pohľadávok totiž môže v rámci civilného procesného práva v závislosti od výšky uplatneného protinároku predstavovať buď kompenzačnú (hmotnoprávnu) námietku, alebo vzájomnú žalobu.
V každom prípade je však rozhodujúce to, či si žalovaný voči žalobcovi svoju pohľadávku započítava alebo nie. Ak sa žalovaný rozhodne, že si svoju pohľadávku proti žalobcovi započítava, pôjde o klasické započítanie pohľadávok v zmysle hmotného práva, ktoré musí spĺňať všetky zákonom predpísané náležitosti. Preto zákon v prípade "kompenzačnej" námietky hovorí o hmotnoprávnej námietke.
Základné podmienky pre započítanie pohľadávok upravuje § 580 OZ, ktorý znie nasledujúco:
"Ak veriteľ a dlžník majú vzájomné pohľadávky, ktorých plnenie je rovnakého druhu, zaniknú započítaním, pokiaľ sa vzájomne kryjú, ak niektorý z účastníkov urobí voči druhému prejav smerujúci k započítaniu. Zánik nastane okamihom, keď sa stretli pohľadávky spôsobilé na započítanie."
Podľa § 580 OZ teda na započítanie pohľadávok musia byť splnené nasledujúce podmienky: (i) existencia vzájomných pohľadávok rovnakého druhu, (ii) medzi rovnakými účastníkmi a (iii) urobenie prejavu sm
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).