Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Vznik nároku obchodného zástupcu na odstupné a spôsob výpočtu jeho výšky podľa § 669 OBZ

Príspevok sa zameriava na problematiku vzniku nároku obchodného zástupcu na odstupné po skončení zmluvy o obchodnom zastúpení a spôsobu výpočtu jeho výšky. Kritériá na určenie výšky odstupného zakotvené v § 669 OBZ je potrebné interpretovať v súlade s európskou smernicou o samostatných obchodných zástupcoch a judikatúrou Súdneho dvora EÚ. Autorka na základe rozhodovacej praxe súdnych autorít analyzuje zákonné podmienky pre vznik nároku na odstupné a systematicky popisuje postup, ktorý by súdy mali dodržiavať v prípade sporu, vrátane aspektov, ktoré by mohli zohľadniť pri výpočte výšky odstupného.
Úvod
Jedným z najčastejších sporov vyvolaných z právneho vzťahu obchodného zastúpenia je určenie, či obchodnému zástupcovi po skončení zmluvy o obchodnom zastúpení vznikol nárok na odstupné podľa § 669 OBZ, a ak áno, v akej výške.
1)
Takáto situácia zvyčajne vznikne v prípade, keď zastúpený dlhodobo využíva služby obchodného zástupcu na expanziu svojej podnikateľskej činnosti a získavanie klientely, avšak po určitom čase sa rozhodne vzťah s obchodným zástupcom ukončiť, pričom sám naďalej profituje z obchodov so zákazníckou základňou vytvorenou obchodným zástupcom. Účelom právnej úpravy tzv. odstupného
2)
je poskytnúť ochranu obchodnému zástupcovi po skončení obchodného zastúpenia tým, že mu bude vyplatená spravodlivá finančná kompenzácia za výhody, ktoré zastúpenému naďalej pretrvávajú. Provízia, ktorú obchodný zástupca dostáva počas trvania zmluvy, totiž spravidla neodráža hodnotu
goodwillu
vytvoreného pre zastúpeného.
Keďže právna úprava obsiahnutá v Obchodnom zákonníku neposkytuje detailné pravidlá pre výpočet výšky odstupného, súdy nižších stupňov pri jej určovaní využívajú v medziach voľnej úvahy rôzne metódy výpočtu. Neraz pritom postupovali zjednodušeným spôsobom výpočtu, a to vyčíslením maximálnej výšky odstupného podľa § 669 ods. 2 OBZ a výslednú sumu následne (ne)korigovali podľa okolností prípadu.
Pozitívne preto vnímame nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 4 Obdo 50/2022 z 29.2.2024, v ktorom sa súd na podklade smernice Rady 86/653/EHSz 18. decembra 1986 o koordinácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa samostatných obchodných zástupcov (ďalej aj ako "smernica o samostatných obchodných zástupcoch"), Správy Komisie z roku 19963) a judikatúry Súdneho dvora EÚ vyjadril k v praxi často sporným otázkam súvisiacim s postupom pre výpočet výšky odstupného. Keďže sa najvyšší súd v predmetnom rozhodnutí dotkol mimoriadne praktickej otázky, autorka sa rozhodla detailnejšie preskúmať zákonné podmienky vzniku nároku na odstupné v zmysle § 669 OBZ a systematicky sumarizovať postup pre výpočet výšky odstupného, zohľadňujúc problémové otázky riešené alebo dosiaľ neriešené slovenskou súdnou praxou.
1. Predpoklady vzniku nároku na odstupné podľa § 669 OBZ
Právo obchodného zástupcu na odstupné je upravené v § 669 OBZ nasledujúco:
"(1) Obchodný zástupca má v prípade skončenia zmluvy právo na odstupné, ak
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).