Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Zrušenie rozhodnutia o priestupku (ZSP 64/2024)
§ 94 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch
Ustanovenie § 94 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, podľa prvej vety ktorého „správny orgán svoje právoplatné rozhodnutie o priestupku zruší, ak zistí, že osoba, ktorá bola uznaná vinnou z priestupku, bola za ten istý skutok súdom právoplatne odsúdená alebo bola obvinenia zbavená“ je potrebné považovať za obsolentné. Ide o určitý „právny relikt“, ktorý neberie do úvahy vnímanie priestupku ako trestného obvinenia v zmysle čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, a teda vznik prekážok res iudicata a ne bis in idem. Postup konformný s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd by mal byť presne opačný a predpokladom vyvodzovania trestnoprávnej zodpovednosti pre ten istý skutok, za ktorý už bol páchateľ priestupkovo potrestaný (riešený), je predchádzajúce a nie až následné zrušenie rozhodnutia o priestupku.
Rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR, sp. zn. 1 Stk 13/2022
SKUTKOVÝ STAv |
Dňa 15. decembra 2019 bol na Obvodnom oddelení Policajného zboru Nové Mesto nad Váhom oznámený priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa mal dopustiť žalobca tým, že udrel do tváre oznamovateľa – poškodeného S. C. v čase okolo 02:50 hod. pri bare Hofman v Novom Meste nad Váhom.
Z obsahu lekárskej správy I. I. N. z 2. januára 2020 vyplýva, že poškodený mal zranenie v podobe zlomeniny spodnej časti ľavej očnice so zakrvácaním za oko a do ľavej čeľustnej dutiny a utrpel tržné zhmoždenie ľavého obočia. Poškodený bol od 16. decembra 2019 práceneschopný, pričom táto práceneschopnosť v čase vydania lekárskej správy trvala. V bode 20 lekárskej správy na otázku, „či bol pacient obmedzený počas liečby v bežnom obvyklom spôsobe života, uveďte počet dní“, uviedol lekár 20 dní.
Okresný úrad Nové Mesto nad Váhom, odbor všeobecnej vnútornej správy, rozhodnutím č. OU-TN-OVVS-2020/003137, PK 44/2020 z 9. júla 2020 (ďalej aj „rozhodnutie o zastavení priestupkového konania“), právoplatným 5. augusta 2020, konanie o priestupku zastavil z dôvodu, že spáchanie skutku, o ktorom sa konalo, nebolo obvinenému z priestupku preukázané.
Proti rozhodnutiu Okresného úradu Nové Mesto nad Váhom, odboru všeobecnej vnútornej správy, č. OU-TN-OVVS-2020/003137, PK 44/2020 z 9. júla 2020 podala Okresná prokuratúra Nové Mesto nad Váhom protest prokurátora č. Pd 57/21/3304-2 z 6. mája 2021 (ďalej aj „protest prokurátora“) z dôvodu, že správny orgán sa nesprávne vysporiadal so sťažením obvyklého spôsobu života S. C., a napriek tomu, že konanie žalobcu vykazovalo znaky trestných činov ublíženia na zdraví podľa § 156 ods. 1 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov (ďalej aj „TZ“) a výtržníctva podľa § 364 ods. 1 písm. a) TZ, vo veci právoplatne rozhodol, pričom mal podľa § 71 písm. a) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (ďalej aj „zákon o priestupkoch“) postúpiť vec prokurátorovi alebo orgánu Policajného zboru, pretože skutočnosti nasvedčovali tomu, že ide o trestný čin.
Okresný úrad Nové Mesto nad Váhom, odbor všeobecnej vnútornej správy (ďalej aj „prvostupňový orgán“), rozhodnutím č. OU-NM-OVVS-2021/005867-014 z 11. júna 2021 (ďalej aj „prvostupňové rozhodnutie“) podanému protestu prokurátora vyhovel a ním napadnuté rozhodnutie o zastavení priestupkového konania zrušil.
Proti prvostupňovému rozhodnutiu podal včas odvolanie žalobca, o ktorom rozhodol žalovaný rozhodnutím OU-TN-OOP1-2021/028683-003 z 5. októbra 2021 (ďalej aj „rozhodnutie žalovaného“) tak, že odvolanie zamietol a prvostupňové rozhodnutie potvrdil. Žalovaný uviedol, že skutok, ktorý prejednal prvostupňový orgán, nebol priestupkom, ale trestným činom, o ktorom nemal právomoc rozhodovať, pretože právomoc konať v danej veci prináležala orgánom činným v trestnom konaní. Prvostupňový orgán tým konal v rozpore s § 2 ods. 1 zákona o priestupkoch. V tejto súvislosti žalovaný poukázal na lekársku správu z 2. januára 2020, ktorú mal k dispozícii už orgán objasňujúci priestupok – Obvodné oddelenie Policajného zboru Nové Mesto nad Váhom. V tejto bolo v bode 14 uvedené, že pacient bol obmedzený na bežnom spôsobe života 20 dní. Táto skutočnosť zakladala príslušnosť orgánov činných v trestnom konaní, ktoré podľa názoru žalovaného mali vec preskúmať ako podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví podľa § 156 ods. 1 TZ s poukazom na § 123 ods. 2 TZ, v súbehu s trestným činom výtržníctva podľa § 364 ods. 1 písm. a) TZ. Prvostupňový orgán preto skutok nevyhodnotil správne, pretože mal postupovať podľa § 71 písm. a) zákona o priestupkoch a vec postúpiť prokurátorovi alebo orgánu Policajného zboru, pretože skutočnosti nasvedčovali tomu, že ide o trestný čin.
Žalobca sa správnou žalobou včas podanou na Krajskom súde v Trenčíne (ďalej aj „krajský súd“) domáhal preskúmania zákonnosti a zrušenia rozhodnutia žalovaného.
Žalobca žalobu odôvodnil tým, že napadnuté rozhodnutie vychádzalo z nesprávneho právneho posúdenia veci a správny orgán nesprávne vyhodnotil skutkový stav a dôkazy. Právne závery žalovaného označil žalobca za nesprávne a samotné rozhodnutie za nezákonné a nedôvodné.
Žalobca predovšetkým namietal, že:
– rozhodnutie žalovaného sa prakticky opiera len o jediný dôvod, a to lekársku správu z 2. januára 2020 a v nej uvedené konštatovanie o obmedzení na bežnom spôsobe života dlhšom ako 20 dní. V predmetnej lekárskej správe bolo pritom súčasne uvedené, že išlo o ľahký úraz;
– vec bola od počiatku samotným poškodeným oznámená ako priestupok a bola takto aj prijatá na prešetrenie príslušníkom Policajného zboru a následne ako priestupok aj prešetrovaná vrátane zabezpečenia vyjadrení účastníkov, svedkov a ostatných dôkazov (najmä listinných – lekárske správy z traumatológie, pohotovosti, neurológie, ORL, oftalmológie, očnej ambulancie a ambulantného lekára) – podanie protestu prokurátora bolo zjavne účelové, keďže bol podaný až 6. mája 2021, teda po ukončení vyšetrovania v trestnej veci žalobcu ohľadom totožného skutku vedenej Okresným riaditeľstvom Policajného zboru Nové Mesto nad Váhom pod ČVS: ORP-456/NMNM-2020;
– podanie protestu prokurátora nebolo v súlade s § 24 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov (ďalej aj „zákon o prokuratúre“), pretože protestom prokurátora majú byť namietané objektívne nezákonné rozhodnutia správnych orgánov, pri ktorých došlo k porušeniu zákona, a nie také, ktorých výsledkom je rozhodnutie správneho orgánu tvoriace objektívnu prekážku pre postup tej istej prokuratúry v inej trestnej veci;
– dôvod protestu prokurátora a rozhodnutia žalovaného, ktorým bolo obmedzenie poškodeného na bežnom spôsobe života v dĺžke 20 dní vyplývajúce z lekárskej správy z 2. januára 2020, je nepostačujúci, pretože v zmysle ustálenej judikatúry sa vyžaduje, aby išlo o dobu liečen
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).