Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Informácia o rozsudkoch Európskeho súdu pre ľudské práva vyhlásených v období od 1. júla do 31. augusta 2024 - Hrachya Harutyunyan proti Arménsku

rozsudok z 27. augusta 2024 k sťažnosti č. 15028/16 pre porušenie článku 6 Dohovoru (právo na spravodlivé súdne konanie) a článku 10 Dohovoru (sloboda prejavu) v kontexte ochrany oznamovateľov a oznamovania protispoločenskej činnosti po skončení zamestnania
Sťažovateľ je arménsky štátny príslušník, ktorý sa narodil v roku 1953 a žije v Jerevane.
V marci 2012 sťažovateľ oznámil manažmentu jeho bývalého zamestnávateľa, u ktorého práve ukončil pracovný pomer, že V. B., zamestnanec, ktorý bol stále v tejto spoločnosti zamestnaný, sa dopúšťa trestných činov korupcie. Neskôr bolo toto oznámenie prezradené aj tomuto bývalému kolegovi, ktorý na neho podal žalobu za ohováranie.
Zamestnávateľ (Elektrická prenosová sústava Arménska vo vlastníctve Ruska) bol v tom čase monopolným dodávateľom elektriny v štáte.
Sťažovateľ namietal porušenie práva na spravodlivé súdne konanie v zmysle článku 6 Dohovoru a práva na slobodu prejavu v zmysle článku 10 Dohovoru. Tvrdil, že pri oznámení korupcie bývalého kolegu konal ako oznamovateľ protispoločenskej činnosti, ale vnútroštátne súdy riešili prípad len ako ohováranie a uložili mu za podanie oznámenia povinnosť náhrady škody.
Rozhodnutie Súdu
Rozsudky civilných súdov proti sťažovateľovi predstavujú "zásah verejného orgánu" do slobody prejavu. Mali právny základ a sledovali legitímny cieľ ochrany "dobrej povesti a práv iných", konkrétne V. B. Pre Súd bolo otázkou, či zásah bol "nevyhnutný v demokratickej spoločnosti".
Súčasný európsky prístup spočíva v tom, že ukončenie pracovného vzťahu nie je prekážkou pre ochranu oznamovateľa. Odporúčanie Výboru ministrov Rady Európy CM/Rec (2014)7 aj Smernica 2019/1937/EU rozširujú ochranu slobody prejavu oznamovateľov (whistle-blowerov) aj na bývalých zamestnancov. Podobný prístup bol prijatý aj v arménskom zákone.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).