Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Tabuľka zhody ako náležitosť prebratia smernice

Tabuľka zhody ako náležitosť prebratia smernice
(orientačná istota v právnom poriadku)
JUDr.
Milan
Hodás
PhD.
Katedra ústavného práva, Právnická fakulta Univerzity Komenského, Bratislava.
HODÁS, M.: Tabuľka zhody ako náležitosť prebratia smernice (orientačná istota v právnom poriadku). Právny obzor, 9á, 2015, č.2, s.149 - 163.
1)
Correlation table as the appropriateness of the transposition of Directive (Orientation certainty in legal order).
Membership in the European Union has a clear impact on the law making process and legislative technique of a Member State. Such influence is also the correlation table. Generally correlation table indicates a match, the harmony of two elements (entities). In legislative technique of the European Union, the correlation tables are used to demonstrate compliance of content, or to simplify orientation, for example between "old" and new treaties, or between former and new legislation. The correlation table in the Slovak Republic is worked up by drafting of legislation at the level of Slovak Government, if the draft legislation is to transpose a Directive, the exact form of correlation tables is determined Legislative Rules of the Slovak Government. This obligation is not regulated at the level of Parliament for cases where the right of initiative is carried out by the Members of Parliament and by Committees of the National Council of the Slovak Republic and the Legislative Rules of the Government, of course, does not oblige MP´s and Committees. The draft law tabled by the Member of Parliament or Committee of the National Council of the Slovak Republic therefore does not contain a correlation table. The necessity of the existence of correlation tables of transposition measures with EU law can be derived from the obligation of loyalty of a Member State of the European Union, as well as the related case law of the Court of Justice of the European Union, which refers to the obligation to provide the Commission with information that is clear, precise and clearly identifies those laws and regulations, which the Member State considers that they have satisfied the various obligations imposed on him by the Directive. In the absence of such information, the Commission is unable to ascertain whether the Member State effectively and fully transposed the Directive. Failure to comply with the notification obligation of the Member States, whether by providing no information, or insufficiently clear or insufficiently precise information, may of itself justify a procedure under Article 258 of the Treaty on the Functioning of the European Union. Similarly, the addressee of the legal norm needs to know that the norm has EU origin to be able to know the specific effects of the norm (eg. Applicability or inapplicability of the Charter of Fundamental Rights of the European Union, the direct effect of untransposed provisions of the Directive, etc.). From the point of view of the European Commission we are talking about the facilitation of checking of compliance with the transposition obligations of the Member States and in view of the addressees of legal norms we are talking about orientation certainty and recognizability of the legal system.
In this context, it appears as a lack that there is no systematic centralized database of correlation tables, which is accessible to the public and no obligation to produce a consolidated version of correlation tables, which reflect the changes in transposition measures discussed in the National Council of the Slovak Republic. Legal certainty is undermined also by the fact that the correlation tables are not prepared by implementing the regulations of the European Union.
Key words: correlation table, transposition, orientation in legal order, information obligations, recognizability of the legal system
Úvod
2) Čoraz väčšia časť vnútroštátnych noriem má svoj pôvod na úrovni Európskej únie.3) Všeobecne možno skonštatovať, že členstvo v Európskej únii prináša významné implikácie pre legislatívne procesy i legislatívnu techniku členského štátu. Výstižný príklad predstavujú procesné i legislatívno-technické požiadavky na normotvorbu, vyplývajúce z transpozície smerníc, čiže nevyhnutnosť prevzatia normy vytvorenej na úrovni Európskej únie do právneho poriadku členského štátu, existencia doložky zlučiteľnosti, transpozičnej prílohy (Zoznamu preberaných právnych aktov Európskej únie), či tzv. tabuliek zhody právneho predpisu s právom Európskej únie. Práve tabuľkám zhody sa chcem venovať v tomto článku.
Na úvod je potrebné skonštatovať, že existencia tabuliek zhody v slovenskej normotvornej praxi súvisí s transpozíciou smernice, pre lepšiu ilustratívnosť sa preto budem v úvode stručne venovať aj elementárnym vlastnostiam a normotvorným implikáciám smernice.
Charakteristika smernice
4) Smernica
(directive, Richtlinie)
je pre Európsku úniu typický druh právneho aktu, ktorý vo vnútroštátnom práve členských štátov nemá ekvivalent. Je záväzná pre každý členský štát, ktorému je určená, a to vzhľadom na výsledok, ktorý sa má dosiahnuť, pričom sa voľba foriem a metód ponecháva vnútroštátnym orgánom. Na rozdiel od nariadení a rozhodnutí teda spravidla priamo nezakladá práva a povinnosti fyzickým a právnickým osobám.
Smernica má preto menšiu normatívnu účinnosť ako nariadenie,5) čo vyplýva aj zo skutočnosti, že pre aplikovateľnosť noriem stanovených v smernici sa vyžaduje ich prevzatie do právneho poriadku členského štátu (hovoríme o tzv. "transpozícii"). Na dosiahnutie štandardného normatívneho účinku voči konečným adresátom právnych noriem obsiahnutých v smernici je teda potrebné absolvovanie dvojstupňového6) legislatívneho konania - prijatie na úrovni Európskej únie a následne prevzatie členským štátom Európskej únie do "jeho" právneho poriadku. A práve toto je moment, ktorý odôvodňuje existenciu tabuliek zhody.
Tabuľka zhody
Ako naznačuje už samotný názov, všeobecne tabuľka zhody indikuje zhodu, obsahový súlad medzi dvoma prvkami (entitami). V legislatívnej technike Európskej únie sú tabuľky zhody využívané na preukázanie obsahového súladu, či zjednodušenie orientácie napríklad medzi "starými" a novými zmluvami alebo medzi pôvodnými a novými právnymi predpismi. S prijatím výraznej zmeny primárneho práva Európskej únie veľmi často dochádza k prečíslovaniu pôvodných ustanovení, čo v začiatkoch sťažuje orientáciu v novej právnej úprave. V záujme lepšej orientácie sa preto môžeme napríklad stretnúť s tabuľkou zhody, t.j. korelačnou tabuľkou medzi starým (pôvodným číslovaním) číslovaním ustanovení Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva a novým číslovaním ustanovení v Zmluve o fungovaní Európskej únie.7) Ak teda poznáme obsah článku 16 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, tabuľka zhody nám indikuje, že obsah tohto článku je premietnutý v článku 14 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.
aspigetpic?section=1&pictype=1&EagriUser
Ako už bolo spomenuté, tabuľky zhody sa na úrovni Európskej únie nevyužívajú len pre zobrazenie korelácie medzi pôvodným primárnym právom a novým primárnym právom, ale aj medzi zrušeným a novým právnym predpisom (právnym aktom). Medziinštitucionálna príručka úpravy dokumentov stanovuje vzor tabuľky, v ktorej sa porovnáva štruktúra zrušeného a nového právneho predpisu:8)
aspigetpic?section=1&pictype=1&EagriUser
9)
Z hľadiska vnútroštátnej legislatívnej techniky určuje transpozičná príloha (tabuľka) koreláciu medzi smernicou a národným transpozičným opatrením, čiže právnym predpisom Slovenskej republiky prijatým na prevzatie (transpozíciu) smernice.
Dôvody indikácie prevzatia smernice
Zdá sa, že informácia o tom, že národný právny predpis má svoj pôvod v práve Európskej únie, je dôležitý tak z hľadiska udržateľnosti kontroly reálnej harmonizácie práva, ako aj z hľadiska aplikačnej praxe. Ako príklad možno uviesť pravidlo obsiahnuté v článku 51 ods. 1 Charty základných práv Európskej únie,10) podľa ktorého sú ustanovenia tejto charty určené pre členské štáty Európskej únie výlučne vtedy, ak vykonávajú právo Únie.11) Pre orgán aplikácie práva je teda dôležité vedieť, či aplikuje rýdzo "národné" právo, alebo aplikuje právnu normu, ktorá má pôvod v normotvorbe na úrovni Európskej únie, a preto s ňou musí aplikovať aj Chartu základných práv Európskej únie. Okrem reálnej transpozície normy smernice do právneho poriadku členského štátu je teda dôležitá aj indikácia tohto prevzatia, a to tak pre adresátov týchto noriem, ako
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).