Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Uzatvorená obchodná spoločnosť
JANÁČ, V.: Uzatvorená obchodná spoločnosť. Právny obzor, 102, 2019, č. 5, s. 411 – 423.
Close corporation. The paper deals with the concept of close corporation. Close corporation does not represent any specific type of corporation in Slovak commercial law. It represents a concept that essentially refers to a corporation, but at the same time it shows certain elements, which are more typical for a partnership. A closed corporation is always a privately held company with a high concentrated ownership structure and is not listed on a stock exchange. This fact then determines the setting of internal relations of corporate governance in a close company. In this paper we primarily focus on the characterictic features of a close company.
Key words: close corporation, corporation, listed company, limited transferability
1. Úvod
V úvode príspevku by sme odbornej verejnosti radi predstavili koncept tzv. uzatvorenej obchodnej spoločnosti 1 (v zahraničnej literatúre sa najčastejšie stretávame s jej označením ako close corporation alebo closely-held corporation“). Pre zjednodušené označenie budeme ďalej v texte príspevku používať pre uzatvorenú obchodnú spoločnosť len skrátený pojem „uzatvorená spoločnosť“.
Uzatvorenej spoločnosti ako samostatnému predmetu skúmania nebola dosiaľ v domácej spisbe venovaná systematickejšia pozornosť. Ak sa aj s pojmom uzatvorená spoločnosť pracuje, používa sa skôr len na zjednodušené označenie spoločnosti, v ktorej voľná dispozícia s účasťou býva obmedzená. Nepristupuje sa však k systematickému chápaniu uzatvorenej spoločnosti ako relatívne samostatného a osobitého konceptu fungovania v rámci obchodných spoločností, a to naprieč ich jednotlivými právnymi formami.
Uzatvorené spoločnosti sú veľmi rozšíreným nástrojom na realizáciu podnikateľských zámerov a snáh spoločníkov pri dosahovaní zisku. Medzi uzatvorené spoločnosti možno zaradiť celý rad podnikateľských subjektov – počnúc rodinnými podnikmi cez začínajúce startupové spoločnosti až po joint-venture spoločnosti, ktorých spoločníkmi môžu byť napríklad nadnárodné korporácie. V domácich podmienkach tvoria azda najrozšírenejšiu skupinu uzatvorených spoločností jednosoobové spoločnosti s ručením obmedzeným.
Uzatvorená spoločnosť je obchodnou spoločnosťou. Obchodné spoločnosti (jednotlivé právne formy) vymedzuje Obchodný zákonník v § 562. V rámci uvedeného katalógu právnych foriem obchodných spoločností rozlišuje právna teória skupinu tzv. osobných3 spoločností a skupinu kapitálových spoločností. Medzi kapitálové spoločnosti radíme spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.), akciovú spoločnosť (a. s.) a jednoduchú spoločnosť na akcie (j. s. a.).4 Uzatvorená spoločnosť zásadne spadá do podmnožiny kapitálových spoločností. Napriek subsumovaniu uzatvorenej spoločnosti pod kategóriu kapitálová spoločnosť nie všetky tradičné znaky korporácie platia pre uzatvorenú spoločnosť rovnako.
V právnom poriadku uzatvorené spoločnosti nepredstavujú žiadnu novú, či osobitnú právnu formu obchodnej spoločnosti. Uzatvorenú spoločnosť nemožno zamieňať ani spájať s konkrétnou právnou formou niektorej obchodnej spoločnosti.5 Neexistuje ani žiadna univerzálna definícia uzatvorenej spoločnosti. Je preto oveľa jednoduchšie uzatvorenú spoločnosť vymedzovať len s využitím popisu jej definičných znakov.
Poznanie týchto definičných znakov nám však umožňuje spoľahlivé odlíšenie uzatvorenej spoločnosti – či už od kapitálovej spoločnosti samotnej, resp. od nekótovaných súkromných spoločností s rozptýlenou vlastníckou štruktúrou, alebo od tzv. otvorených spoločností, ako aj od spoločností kótovaných na burze cenných papierov6.
2. Uzatvorená obchodná spoločnosť
Odborná literatúra uvádza niekoľko znakov, akými sa vyznačuje korporácia:
1) samostatná právna subjektivita spoločnosti, ktorá je odlišná od právnej subjektivity jej zakladateľov/spoločníkov;
2) zodpovednosť spoločníkov voči veriteľom za záväzky spoločnosti je obmedzená,resp. úplne vylúčená. Spoločník spoločnosti je pred rizikom podnikateľského neúspechu a uplatňovaním nárokov veriteľov spoločnosti zásadne chránený tzv.korporačným štítom.7 Spoločník tak za záväzky spoločnosti osobne neručí vôbec (prípady j. s. a.; a. s.), alebo ručí len obmedzene, a to do výšky nesplateného vkladu do základného imania (prípad s. r. o.);
3) účasť spoločníka na spoločnosti je voľne prevoditeľná. Voľná prevoditeľnosť účasti je znakom, ktorý typicky odlišuje kapitálovú spoločnosť od osobných spoločností, ako aj od iných druhov právnických osôb (nadácia, občianske združeniea pod.) Účasť v kapitálovej spoločnosti nie je, na rozdiel od osobnej spoločnosti, viazaná na osobu spoločníka. Kým spoločnosti to umožňuje aj naďalej vykonávať podnikateľskú činnosť (zánik účasti spoločníka nemá vplyv na existenciu spoločnosti ako právnickej osoby)8, spoločníkovi to prináša zvýšenú likviditu jeho kapitálovej investície, čo mu umožňuje lepšie diverzifikovať riziko investovania.9
Azda najjednoduchším príkladom v tomto prípade môže byť príklad spoločnosti s ručením obmedzeným. Smrť spoločníka nie je v prípade s. r. o. sama osebe dôvodom na zrušenie spoločnosti. Nič však nebráni tomu, aby spoločenská zmluva v súlade s § 151 písm. b) OBZ určila, že smrť spoločníka je jedným z dôvodov, pre ktorý sa spoločnosť zrušuje, alebo aby smrť spoločníka označila za dôvod, na ktorého základe sa spoločníci (prípadne aj konatelia) môžu na súde domáhať zrušenia spoločnosti v zmysle § 152 OBZ.10
Voľnú prevoditeľnosť si však netreba zamieňať s voľnou predajnosťou účasti. Kým voľnú prevoditeľnosť účasti vnímame ako neexistenciu korporačných či zmluvných bariér pri nakladaní spoločníka s účasťou; voľná predajnosť už predpokladá aj existenciu istej miery dopytu po takomto druhu aktíva; tá však býva v prípade uzatvorených spoločností nízka11;
4) vlastný majetok spoločnosti vytvorený vkladmi zakladateľov, ktorí je oddelený od ich vlastného majetku. S kapitálovou spoločnosťou sa tradične spája povinnosť vytvárať základné imanie, ktoré je tvorené vkladmi zakladateľov. Poskytnutie vkladu (vstupného kapitálu, investície) je podmienkou vzniku účasti v spoločnosti.12 Veľkosť poskytnutého kapitálu je mernou veličinou a zohráva úlohu pri určení miery účasti spoločníka na spoločnosti (na rozdiel od osobných spoločností, kde sa pri rozhodovaní počítajú hlasy podľa hláv a nie podľa veľkosti kapitálu, ktorý daný spoločník do spoločnosti vniesol);
5) v korporácií sa vytvára pevná organizačná štruktúra, ktorá sa prejavuje obligatórnym vznikom a existenciou orgánov spoločnosti.13 Súčasťou tejto štruktúry je aj profesionálny a spoločníkmi volený manažment, ktorý je od spoločníkov oddelený a zabezpečuje im správu „vlastníctva“, pričom v rámci výkonu funkcie štatutára je povinný tento manažment postupovať s odbornou starostlivosťou a v procese prijímania rozhodnutí brať do úvahy nielen záujmy niektorých spoločníkov (majoritných), ale tiež záujmy spoločnosti a aj ostatných spoločníkov. Priama osobná účasť spoločníka na správe a riadení je tak v prípade korporácie až druhoradá, prípadne úplne irelevantná. Táto úloha je zverená do rúk profesionálneho manažmentu.
Nie všetky uvedené znaky korporácie však možno v plnej miere aplikovať aj na uzatvorené spoločnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uzatvorené spoločnosti vykazujú zároveň aj niektoré prvky, ktoré sú typické pre osobné spoločnosti (predovšetkým sa jedná o osobnú angažovanosť spoločníkov na obchodnom vedení spoločnosti, užšia previazanosť osoby spoločníka so spoločnosťou, v porovnaní s jeho kapitálovou účasťou, ako aj rôzne obmedzenie voľnej dispozície s účasťou).
Konkrétne prejavy týchto osobových prvkov sú dôsledkom faktu, že oddelenie „vlastníctva“ spoločníkov od správy a riadenia spoločnosti zabezpečovaného profesionálnym manažmentom nebýva štandardom v uzatvorených spoločnostiach. Naopak, spoločníci sa medzi sebou veľmi dobre poznajú, často medzi nimi existujú interakcie a veľmi úzke sociálne väzby (či už rodinné alebo priateľské). Rozhodovanie o zásadných otázkach fungovania spoločnosti býva v prípade týchto spoločností založené skôr na báze spoločného konsenzu spoločníkov, ako na základe diktátu majority.14 Účasť spoločníka v spoločnosti nebýva neosobná, a preto ju nemožno vnímať len ako čistú kapitálovú účasť (investíciu), ktorou sa spoločník podieľa na podnikateľskom úspechu, či neúspechu spoločnosti.15 Na jednej strane uvedené vedie k redukcii tzv. agency cost nákladov na kontrolu a dohľad nad manažmentom,16 na strane druhej je to práve potenciálny zdroj konfliktných situácií medzi spoločníkmi, keďže existencia úzkych personálnych vzťahov komplikuje dodržiavanie potrebnej miery profesného odstupu pri riadení spoločnosti. Nie je preto ničím nezvyčajným, ak konflikty spoločníkov, ktorí sú v rodinnom zväzku, vyústia do sporov, ktoré dokážu byť rovnako trpké ako rozvod veľmi silno rozhádaných manželov.17 A následne vedú aj k zániku spoločnosti samotnej. Riziko vzniku konfliktu medzi spoločníkmi býva imanentnou súčasťou každej obchodnej spoločnosti. Rozdiel však spočíva v tom, že v podmienkach uzatvorenej spoločnosti takýto konflikt nedopadá len na korporačné alebo zmluvné vzťahy medzi spoločníkmi, ale zároveň dopadá aj na sociálne väzby a medziľudské vzťahy u tejto skupiny osôb.
3. Definičné znaky uzatvorenej spoločnosti
Ako sme už v príspevku uviedli, žiadnu univerzálnu definíciu uzatvorenej spoločnosti nenájdem
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).