Zmluvné vzťahy vznikajúce v rámci peer to peer lendingu v podmienkach slovenskej legislatívy
Absencia jednotnej európskej legislatívy a atypická konštrukcia vzťahov v rámci peer to peer lendingu spôsobila osobitný prístup k úprave tejto problematiky v rámci jednotlivých právnych úprav. V podmienkach Slovenskej republiky sa stretávame s konštrukciou nasledujúcich právnych vzťahov, ktoré vznikajú medzi
i)
dlžníkom a subjektom prevádzkujúcim internetovú platformu, v rámci ktorej dochádza k sprostredkovaniu pôžičiek,
ii)
investorom/veriteľom a subjektom prevádzkujúcim internetovú platformu, v rámci ktorej dochádza k sprostredkovaniu pôžičiek,
iii)
investorom/veriteľom a dlžníkom,
iv)
investorom/veriteľom a subjektom prevádzkujúcim internetovú platformu, resp. iným subjektom, ktoré vznikajú v procese vymáhania pohľadávky.
6)
Zmluvný vzťah medzi dlžníkom alebo investorom a subjektom prevádzkujúcim internetovú platformu, v rámci ktorej dochádza k sprostredkovaniu pôžičiek, v podmienkach slovenskej legislatívy vzniká uzavretím rámcovej zmluvy o spolupráci, prípadne inak pomenovanej zmluvy.
Predmetom rámcovej zmluvy uzavretej medzi subjektom, ktorý prevádzkuje peer to peer platformu, a dlžníkom je záväzok tohto subjektu vyhľadať pre dlžníka jednotlivých investorov na účel uzavretia zmluvy o pôžičke s investorom. V praxi sa môžeme stretnúť aj so záväzkom obstarať v mene a na účet dlžníka uzatvorenie zmluvy o pôžičke s investorom za podmienok obsiahnutých v predmetnej zmluve.
Predmetom rámcovej zmluvy uzavretej medzi subjektom, ktorý prevádzkuje peer to peer platformu, a investorom je záväzok tohto subjektu vyhľadávať pre investora jednotlivých dlžníkov, prípadne zabezpečiť vstup do internetovej aukcie pôžičiek a obstarať v mene a na účet investora uzatvorenie zmluvy o pôžičke s dlžníkom za podmienok stanovených v tejto zmluve.
7)
Na účely uzatvorenia jednotlivých zmlúv o pôžičke je investor povinný zveriť svoje peňažné prostriedky určené na poskytnutie pôžičky dočasne do správy subjektu prevádzkujúceho peer to peer platformu, ktorý následne tieto peňažné prostriedky prevedie jednotlivým dlžníkom, s ktorými podľa výsledku procesu výberu pôžičiek prevádzkovanej na internetovom portáli uzatvorí v mene a na účet investora zmluvy o pôžičke.
Z pohľadu ochrany spotrebiteľa ide nepochybne o spotrebiteľský zmluvný vzťah, keďže subjekt prevádzkujúci peer to peer platformu pri uzavretí rámcovej zmluvy koná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti a druhá zmluvná strana vystupuje ako fyzická osoba nepodnikateľ. Toto postavenia vyplýva zo samotnej podstaty peer to peer lendingu, ako aj z označenia druhej zmluvnej strany dlžníka či investora, t.j. identifikačnými znakmi typickými pre nepodnikateľa.
8)
Spotrebiteľský charakter zmluvy je zdôraznený aj tým, že rámcová zmluva býva pripravená vopred na formulári, vrátane znenia podmienok bez možnosti zasiahnuť do ich znenia spotrebiteľom.
9)
Na záväzkový vzťah, ktorý vzniká na základe rámcovej zmluvy, je preto potrebné aplikovať ustanovenia zákona č.
40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov (ďalej len "
Občiansky zákonník") o spotrebiteľských zmluvách. Pri určení o aký zmluvný typ pri rámcovej zmluve ide, sa stretávame s odlišnými prístupmi v rámci rozhodovacej činnosti súdov. Predmetné rámcové zmluvy sa zväčša uzatvárajú ako nepomenované zmluvy podľa
§ 51 Občianskeho zákonníka. S takýmto vymedzením zmluvného typu sa stotožňuje aj časť súdov v rámci ich rozhodovacej činnosti.
10)
Druhá línia v rámci rozhodovacej činnosti súdov sa prikláňa k názoru, že takáto rámcová zmluva má znaky zmluvy o sprostredkovaní podľa
§ 774 Občianskeho zákonníka, aj keď bola uzatvorená ako nepomenovaná zmluva, a to najmä z dôvodu vymedzenia predmetu zmluvy, ktorý stavia na sprostredkovaní uzatvorenia zmluvy o pôžičke.
11)
Na uzatvorenú rámcovú zmluvu, čo vyplýva aj zo samotného predmetu tejto zmluvy, nadväzuje uzatvorenie zmluvy medzi dlžníkom a investormi. Tento zmluvný vzťah sa riadi ustanoveniami Zmluvy o pôžičke v zmysle § 657 Občianskeho zákonníka s využitím možnosti dohodnúť úroky. Keďže ani jedna osoba v tomto vzťahu nevystupuje ako dodávateľ, teda osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti, nemožno považovať zmluvu za spotrebiteľskú zmluvu, a teda neprichádza do úvahy ani aplikácia ustanovení na ochranu spotrebiteľa.
Vzhľadom na to, že momentálne neexistuje regulácia peer to peer lendingu, a v dôsledku dynamického vývoja finančného trhu aj v závislosti od požiadaviek jeho účastníkov je potrebné zvážiť situáciu, kde by vystupoval na jednej strane dlžník ako fyzická osoba nepodnikateľ a na druhej strane investor ako právnická osoba, alebo fyzická osoba, ktorá poskytuje úvery v rámci podnikateľskej činnosti. V tomto prípade by v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky tento právny vzťah spadal pod režim zákona č. 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon o spotrebiteľských úveroch