Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Trnavské právnické debaty: predkupné právo podielového spoluvlastníka a následky jeho porušenia

V tomto kalendárnom roku sa na mapu právnických podujatí vrátili Trnavské právnické debaty. Ide o fórum pre praktikov aj akademikov, na ktorom sa neformálne diskutuje o problémoch zo súkromného práva a súvisiacej rozhodovacej činnosti súdov. "Debaty" organizuje Katedra občianskeho a obchodného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave spolu so Spoločnosťou pre súkromné právo a konajú sa na pôde menovanej fakulty. Po procesnoprávnej a obchodnoprávnej epizóde, ktorých priebeh zachytávajú správy zo skorších čísel tohto periodika,
1)
prišiel rad na debatu o téme z občianskeho práva hmotného. Priebeh tejto debaty referuje nasledujúca správa.
Civilistický diel debát sa uskutočnil 22. októbra 2024 tradične v priestoroch trnavskej právnickej fakulty. Témou diskusie bolo
Predkupné právo podielového spoluvlastníka a následky jeho porušenia
.
Panelistami podujatia boli
JUDr. Katarína Gešková, PhD.
, členka organizujúcej katedry,
JUDr. Róbert Jakubáč, PhD.
, sudca Správneho súdu v Bratislave,
doc. JUDr. Petr Tégl, Ph.D.
, Univerzita Palackého v Olomouci, Ústav státu a práva AV ČR, a napokon
JUDr. Marek Valachovič, PhD.
, advokát vo VALACHOVIČ & PARTNERS, s. r. o. Program podujatia pripravil
doc. JUDr. Kristián Csach, PhD., LL.M.
, člen organizujúcej katedry a Spoločnosti pre súkromné právo, v spolupráci s
JUDr. Ľuboslavom Sisákom, PhD.,
členom Katedry občianskeho práva UPJŠ v Košiciach, ktorý moderoval podujatie a zostavil túto správu.
Je nutné zopakovať slová moderátora predošlých debát, že ani táto správa nie je vyslovene protokolom z podujatia. Mala by skôr zachytávať čiastkové problémy témy a diskusiu o nich, zreferovať neraz aj protichodné názory a skúsenosti účastníkov a ich odkazy na rozhodovaciu prax súdov. O záveroch debaty v pravom slova zmysle často nemožno hovoriť. Cieľom podujatia nie je hlasovanie o odpovediach, ale kultivácia právnej diskusie a vytvorenie príležitosti pre tak žiaduci dialóg medzi akadémiou a praxou.
Úvod do problematiky
Ak podielový spoluvlastník zamýšľa previesť svoj podiel, najskôr je povinný ponúknuť ho na predaj ostatným spoluvlastníkom, ibaže by išlo o prevod blízkej osobe. Priorizuje sa dohoda spoluvlastníkov o výkone predkupného práva, inak sa má podiel vykúpiť pomerne podľa veľkosti podielov (§ 140 OZ). Ďalej nám zákon o spoluvlastníckom predkupnom práve mnoho neprezrádza. Traduje sa už len to, že sa naň primerane použijú ustanovenia o predkupnom práve ako o vedľajšom dojednaní pri kúpnej zmluve (§ 602 až 606 OZ). Napokon je porušenie spoluvlastníckej predkúpy sankcionované relatívnou neplatnosťou (§ 40a OZ). Relatívna strohosť a neraz aj nejasnosť právnej úpravy spoluvlastníckeho predkupného práva vedie k tomu, že nad mnohými prakticky veľmi dôležitými aspektmi realizácie predkupného práva spoluvlastníka a následkoch jeho porušenia visia otázniky. Ťažkosti pritom nevznikajú len v hmotnom, ale aj v procesnom práve. Diskusia sa pritom koncentrovala na spoluvlastníctvo nehnuteľností, ktoré prax zamestnáva najviac.
Riadna ponuka na predaj zo strany povinného z predkúpy
Spoluvlastník si plní svoju povinnosť zo spoluvlastníckej predkúpy ponúknutím podielu na predaj ostatným spoluvlastníkom. Musí ale ísť o ponuku, ktorá spĺňa istý formálny a obsahový štandard (riadna ponuka). Isté je aspoň to, že riadna ponuka je jednostranným právnym úkonom, pri nehnuteľnostiach má byť z hľadiska formy písomná (§ 605 tretia veta OZ) a z hľadiska obsahu platí zásada identickosti podmienok (§ 605 tretia veta OZ). Hoci nie je jasné, do akej miery sa táto zásada má brať vážne (k tomu viac nižšie), ponuka by mala určite obsahovať aspoň podstatné náležitosti plánovanej kúpnej zmluvy, t. j. predmet a cenu.
2)
Záujem účastníkov najprv upútala otázka výšky ponúknutej ceny vtedy, keď sa zamýšľa predať viac spoluvlastníckych podielov. Diskutovalo sa o tom, či ide o riadnu ponuku aj vtedy, keď sa uvedie súhrnná kúpna cena za všetky podiely, alebo sa musí uviesť jednotková cena za každý z ponúkaných podielov. Oprávnený predkupník by totiž mohol mať záujem o vykúpenie len niektorých z ponúkaných podielov a ak má dostupnú len súhrnnú cenu, nepozná cenu tých podielov, ktoré chce.
3)
Uzavrelo s
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).