Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Čo prináša č. 8-9/2024 časopisu Justičná revue

Kategória: Aktuality Autor/i: Redakcia

Vážení čitatelia,

prečítajte si nové číslo Justičnej revue (8-9/2024), ktorá vám opäť prináša články z rôznych oblastí.

V rubrike Články sa dočítate o postupovaní veci na veľký senát Najvyššieho súdu SR v prípade kasačne záväzného názou Ústavného súdu SR. Autor, JUDr. Peter Toth-Vaňo, daný postup nepovažuje za účelný a v danej súvislosti poukazuje aj na najaktuálnejšiu rozhodovaciu činnosť Najvyššieho súdu Českej republiky.

Ďalší článok je venovaný zneužitiu práva na informácie v Českej republike a je "reakcí na stav, kdy existuje početná skupina zejména fyzických osob, které se dožadují s odkazem na svoje právo informace, které ve skutečnosti vůbec nepotřebují a jejich účelem je pouze zahlcovat povinné subjekty, nejčastěji správní orgány žádostmi o informace a následně litigiozně hodlají pokračovat ve sporu. Proto bylo do zákona o svobodném přístupu k informacím vtěleno ustanovení o zneužití práva na informace, kdy tyto nejsou poskytovány."

Rubriku Články uzatvára prof. JUDr. Jozef Čentéš, PhD., článkom o drogovej trestnej činnosti v podmienkach Slovenskej republiky, kde sa venuje vybraným hmotnoprávnym a spoločenským aspektom, analyzuje právny rámec protidrogovej politiky z pohľadu Európskej únie. Osobitnú pozornosť venuje trestnoprávnej zodpovednosti za drogové delikty v Slovenskej republike, kde  upozorňuje na výrazný príklon k retributívnej justícii, navrhuje väčší dôraz na restoratívnu justíciu, vyslovuje sa za prísne tresty pre výrobcov, pašerákov, distribútorov a obchodníkov s drogami, pričom poukazuje na nedostatky novelizovanej právnej úpravy (zákon č. 40/2024 Z. z.) a identifikuje oblasti pre jej skvalitnenie.

Sekcia Zo zahraničia prináša druhú časť článku Nájem a pacht z pera prof. K. Mareka

Digesta je tentokrát venovaná 8. knihe, 3. titulu: O vidieckych pozemkových služobnostiach (posledná časť).

V komentovaných súdnych precedensoch sa dočítate o justičnom omyle vo svetle medzinárodného práva, o analýze dosahov rozsudku Súdneho dvora EÚ vo veci Inkrel, ale aj o tom, či má vek uneseného dieťaťa dosah na uplatnenie jurisdikčných ustanovení nariadenia Brusel IIa.

Vybrané súdne precedensy sú tentokrát venované publikačnej činnosti sudcu a hraniciam slobody jeho prejavu pri vstupe do verejnej diskusie, rozsudkom Cviková proti Slovenskej republike, Peter Šimek proti Slovenskej republike a Štefan Harabin proti Slovenskej republike. Informácie o rozsudkoch Európskeho súdu pre ľudské práva sú venované rozsdukom vyshlásených od 21. mája do 30. júna 2024, medzi ktorými nájdete napríklad rozsudky vo veciach Nealon a Hallam proti Spojenému kráľovstvu, Spišák proti Českej republike alebo Bersheda a Rybolovlev proti Monaku a mnoho iných.

Prajeme Vám príjemné čítanie.

redakcia portálu Legalis.sk