Nový mechanizmus má umožniť povinným osobám (inštitúciám) efektívnejšie spravovať proces sprístupňovania informácií a zaviesť možnosť účtovať náklady pri mimoriadne rozsiahlych žiadostiach.
Cieľom prijatej novely zákona je reagovať na dlhodobé problémy, keď verejné inštitúcie čelia častým a náročným žiadostiam, ktoré zaťažujú ich administratívne kapacity. Tieto situácie vedú k nadmernému využívaniu verejných zdrojov a môžu negatívne ovplyvňovať plnenie iných úloh.
Nová úprava má preventívne chrániť inštitúcie pred zneužívaním práva na informácie prostredníctvom požiadaviek, ktoré vyžadujú neprimerané úsilie. Každá povinná osoba posúdi, či konkrétna žiadosť spadá do kategórie mimoriadne náročných, pričom možnosť účtovania nákladov podporí efektívnosť a rovnováhu medzi právami žiadateľov a kapacitami inštitúcií. Ak inštitúcia rozhodne o úhrade, musí o tom do 5 pracovných dní informovať žiadateľa, a to vrátane podrobného zdôvodnenia výšky úhrady. Žiadateľ môže proti sume podať námietku, ktorú posúdi odvolací orgán – ten môže úhradu potvrdiť alebo znížiť.
Novela tiež predlžuje lehotu na vybavenie žiadostí z 8 na 12 pracovných dní, čo má pomôcť pri náročnom spracovaní žiadostí a predísť povrchnému vybavovaniu.
Návrh je inšpirovaný úspešnou praxou z Českej republiky, kde podobná legislatívna zmena pomohla obmedziť zneužívanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zavedenie úhrady nákladov podporí transparentnosť a udržateľnosť systému poskytovania informácií, čo prispeje k lepšiemu fungovaniu verejnej správy.
Prijatá novela nabobudne účinnosť 1. marca 2025.